
Na jakich zasadach możesz zatrudniać cudzoziemców w rejestracji
Zatrudnienie cudzoziemców to coraz bardziej powszechny sposób, w jaki właściciele placówek medycznych radzą sobie z brakami kadrowymi na polskim rynku pracy. W jaki sposób można zatrudnić cudzoziemca w rejestracji? Jakie formalności muszą w związku z tym zostać spełnione?
- Data: 08.01.2020

Co sprawdzi PIP na stanowiskach komputerowych w placówce medycznej
Komputerowe stanowisko pracy zawierające niezbędne elementy wyposażenia to często podstawowe miejsce wykonywania obowiązków przez pracownika rejestracji medycznej. Powinno być właściwie urządzone i podlegać okresowej ocenie w zakresie warunków pracy - zwłaszcza po każdej zmianie organizacji i wyposażenia. Co w zakresie organizacji komputerowego stanowiska pracy sprawdzi inspektor pracy?
- Data: 02.01.2020

Pracownik na umowie zlecenia – czy możesz mu udzielić płatnej przerwy
Umowa zlecenia jest rodzajem umowy cywilnoprawnej podlegającej przepisom Kodeksu cywilnego. Te przepisy nie zawierają żadnych regulacji w zakresie czasu pracy, norm czasu pracy czy przerw. Czy można zawrzeć w takiej umowie zapis o płatnej przerwie w wykonywaniu zlecenia?
- Data: 27.12.2019

Niezapowiedziana kontrola fiskusa – jak zadbać o swoje interesy
W określonych sytuacjach organy podatkowe mogą rozpocząć u podatnika postępowanie sprawdzające bez zapowiedzi, odstąpiwszy od obowiązku wcześniejszego zawiadomienia. Jest to możliwe jedynie wyjątkowo. Dowiedz się, jak się bronić w razie niezapowiedzianej kontroli US.
- Data: 17.09.2019

Czy skarbówka może żądać od lekarzy danych pacjentów
Dane osobowe pacjenta są częścią dokumentacji medycznej, która podlega szczególnej ochronie. Czy jest to równoznaczne z ich ochroną w zakresie tajemnicy lekarskiej? Dowiedz się, co zrobić, gdy urząd skarbowy w czasie kontroli poprosi Cię o udostępnienie takich danych.
- Data: 13.09.2019

Co się zmieniło w kontrolach e-ZLA od 1 grudnia 2018 r.
Upowszechnienie elektronicznych zwolnień lekarskich umożliwi ZUS kontrolę nawet tych najkrótszych e-ZLA. Pozwoli też ograniczyć wynagrodzenia chorobowe. Sprawdź, co się zmieniło od 1 grudnia 2018 r. i jak od tej daty są kontrolowane e-ZLA.
- Data: 01.03.2019

Co Ci grozi za niewykonanie decyzji administracyjnej
Placówka medyczna powinna się wywiązać w wyznaczonym terminie z obowiązku wynikającego z decyzji administracyjnej, np. zapłaty określonej należności, zamknięcia budynku placówki lub ograniczenia działalności, wykonania określonych prac. Jakie poniesiesz konsekwencje, jeśli zignorujesz tę powinność?
- Data: 06.11.2019

Błędy podczas drugiej kontroli PIP grożą podwyższeniem składki na ubezpieczenie wypadkowe
Jeżeli inspektor PIP ujawnił podczas kontroli szczególne naruszenia z zakresu bhp, kolejna kontrola jest wielce prawdopodobna. Taka „druga kolejna kontrola” ma szczególne znaczenie. Jeżeli wówczas błędy ciężkiego kalibru z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy będą ponownie ujawnione, możesz się spodziewać nie tylko środków prawnych wynikających z ustawy o PIP, ale również skierowania wniosku do ZUS o podwyższenie składki wypadkowej o 100% ustalanej na najbliższy rok składkowy. Sprawdź, jak uniknąć tej kłopotliwej sytacji.
- Data: 04.09.2019

Co ci grozi za utrudnianie kontroli inspekcji pracy
Kontrola inspektora pracy w placówce medycznej to złożony proces. Licznym uprawnieniom inspektora odpowiadają równie liczne obowiązki przedstawiciela placówki medycznej, który w niej uczestniczy. Brak współpracy z inspektorem może w skrajnych przypadkach nosić znamiona wykroczenia, a nawet przestępstwa. Jak tego uniknąć?
- Data: 01.03.2019