
Naruszyłeś prawa pacjenta – czy Rzecznik Praw Pacjenta może wszcząć sprawę sądową
Wśród uprawnień, z których może skorzystać Rzecznik Praw Pacjenta, są wszczęcie postępowania sądowego i wzięcie udziału w toczącym się postępowaniu na prawach przysługujących prokuratorowi. Jak pokazuje praktyka, Rzecznik Praw Pacjenta często korzysta z tej możliwości. Sprawdź, co ci grozi, jeśli naruszysz prawa pacjenta.
- Data: 14.11.2019

Jak dokumentować unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych, aby uniknąć kar
Zwolnienie z prowadzenia ewidencji odpadów obejmuje przedsiębiorców, którzy wytwarzają odpady niebezpieczne do 100 kg rocznie i odpady inne niż niebezpieczne do 5 Mg rocznie. Szczególny przypadek stanowią zakaźne odpady medyczne. Jak dokumentować ich przekazanie do unieszkodliwienia?
- Data: 13.11.2019

Co skontrolował Rzecznik Praw Pacjenta – case study
Pacjent złożył wniosek o wydanie dokumentacji medycznej z leczenia szpitalnego. Podmiot leczniczy udostępnił niekompletną dokumentację – brak w niej było dokumentacji z przebiegu wykonanej operacji. W związku z tym pacjent w pierwszej kolejności zasygnalizował problem Rzecznikowi Praw Pacjenta. Kiedy Rzecznik Praw Pacjenta rozpoczyna działanie w danej sprawie? Czy zdarzają się przypadki, w których Rzecznik Praw Pacjenta bada dokumentację medyczną?
- Data: 15.10.2019

Co powinien zawierać protokół z kontroli organu rejestrowego
Obowiązkiem kontrolerów organów rejestrowych jest sporządzenie protokołu z kontroli. Gdy nie zgadzasz się z ustaleniami kontrolnymi, możesz złożyć zastrzeżenia do tego dokumentu. Sprawdź, jakie elementy powinny się znaleźć w protokole i jaka jest jego rola w procedurze kontrolnej.
- Data: 11.10.2019

Jak przebiega kontrola wojewody
Czynności kontrolne prowadzone przez organ rejestrowy wykonują osoby do tego upoważnione. Upoważnienie powinny przedstawić kierownikowi placówki medycznej przed rozpoczęciem kontroli. Upomnij się zatem o okazanie takiego dokumentu i sprawdź jego poprawność pod względem formalnym. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Data: 09.10.2019

Jakie konsekwencje Ci grożą, jeśli nie złożysz raportu do KOBiZE
Podmiot korzystający ze środowiska, którego działalność powoduje emisję gazów i pyłów do powietrza ma obowiązek składania raportów do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Sprawdź, dlaczego musisz o tym pamiętać.
- Data: 08.04.2019

Lekarka nie płaciła składek na samorząd – dowiedz się, jaką karę poniosła
Emerytowana lekarka, nieczynna zawodowo, przez prawie półtora roku nie opłacała obowiązkowych składek członkowskich na izbę lekarską. Jakie konsekwencje może ponieść za nie dopełnienie tego obowiązku wobec samorządu lekarskiego?
- Data: 01.03.2019

NIK: co powinno się zmienić w działaniu komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych
Obecny system orzekania o zdarzeniach medycznych nie chroni pacjenta i nie zapewnia mu skutecznego dochodzenia zadośćuczynienia – tak stwierdziła NIK, która oceniła działanie w latach 2014 – 2018 wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Sprawdź, jakie zmiany są konieczne.
- Data: 01.03.2019
Kalendarz Pokaż więcej »
Najbliższe terminy
31gru2019
Zgłoś do CSIOZ gotowość podłączenia systemów do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych31gru2019
Wykonaj tzw. remanent, czyli spis z natury31paź2019
Przekaż kwestionariusze sprawozdawcze osób zgłaszających się do leczenia z powodu używania środków odurzających lub substancji psychotropowych31paź2019
Złóż kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych (Rb-N)31paź2019
Złóż kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji (Rb-Z)