
Na jakich zasadach możesz zatrudniać cudzoziemców w rejestracji
Zatrudnienie cudzoziemców to coraz bardziej powszechny sposób, w jaki właściciele placówek medycznych radzą sobie z brakami kadrowymi na polskim rynku pracy. W jaki sposób można zatrudnić cudzoziemca w rejestracji? Jakie formalności muszą w związku z tym zostać spełnione?
- Data: 08.01.2020

Co sprawdzi PIP na stanowiskach komputerowych w placówce medycznej
Komputerowe stanowisko pracy zawierające niezbędne elementy wyposażenia to często podstawowe miejsce wykonywania obowiązków przez pracownika rejestracji medycznej. Powinno być właściwie urządzone i podlegać okresowej ocenie w zakresie warunków pracy - zwłaszcza po każdej zmianie organizacji i wyposażenia. Co w zakresie organizacji komputerowego stanowiska pracy sprawdzi inspektor pracy?
- Data: 02.01.2020

Pracownik na umowie zlecenia – czy możesz mu udzielić płatnej przerwy
Umowa zlecenia jest rodzajem umowy cywilnoprawnej podlegającej przepisom Kodeksu cywilnego. Te przepisy nie zawierają żadnych regulacji w zakresie czasu pracy, norm czasu pracy czy przerw. Czy można zawrzeć w takiej umowie zapis o płatnej przerwie w wykonywaniu zlecenia?
- Data: 27.12.2019

Czy pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze godzin trzeba refundować okulary
Pracownik zatrudniony na pół etatu świadczy pracę przez 3 dni w tygodniu. Czy wobec faktu, że w te dni tygodnia pracuje przy monitorze ekranowym powyżej 4 godzin, należy go skierować na badania okulistyczne? Czy należy się mu dofinansowanie do zakupu okularów?
- Data: 20.12.2019

Badanie sprawozdania finansowego - jak współpracować z biegłym rewidentem
Kierownik podmiotu leczniczego powinien aktywnie uczestniczyć w formułowaniu sprawozdania finansowego, jako jednego z najważniejszych przekazów informacyjnych dotyczących sytuacji finansowo–majątkowej placówki. Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące współpracy z biegłym rewidentem.
- Data: 12.11.2019

Jak zarządzać pracownikami, aby zminimalizować liczbę kontroli
Zarządzanie zespołem to zadanie kierownika podmiotu leczniczego/właściciela praktyki lekarskiej, od którego zależy sukces działalności, a także brak uciążliwych kontroli różnych instytucji. Poznaj podstawowe zasady sprawnego zarządzania i wprowadź je do codziennej praktyki.
- Data: 08.11.2019

Deleguj zadania, a zmniejszysz liczbę kontroli
Żeby skutecznie zarządzać zespołem i wykorzystywać w pełni jego potencjał, menedżer musi umiejętnie delegować zadania. Poznaj ważne wskazówki, które pozwolą Ci efektywnie zarządzać zespołem i zwiększą odpowiedzialność personelu za wykonywanie zadania. To w efekcie przyczyni się do mniejszej liczby kontroli.
- Data: 07.11.2019

Jak prowadzić ewidencję czasu pracy, aby nie narazić się na kontrolę PIP
Pracownicy placówek medycznych – nawet takich, które świadczą usługi całodobowe - pracują w według ustalonej organizacji pracy. Jest ona kompromisem między zapewnieniem sprawności działania placówki w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych a optymalnym połączeniem między życiem zawodowym i czasem wolnym od pracy pracowników. Sprawdź, jak prowadzić ewidencję czasu pracy, aby nie narazić się na kary.
- Data: 22.10.2019

Jak zorganizować dyżury telefoniczne pielęgniarek
Czy zlecenie dyżuru pod telefonem pielęgniarce czy położnej jest możliwe? Jeżeli tak, to jakie wynagrodzenie przysługuje za dyżur pod telefonem pielęgniarkom z wyższym wykształceniem, a jakie pielęgniarkom bez takiego wykształcenia? Sprawdź, jak wypłacać wynagrodzenie za czas takiego dyżuru.
- Data: 21.10.2019

Od 2021 roku nowa Ordynacja podatkowa – co się zmieni w kontrolach
Od 2021 roku ma zacząć obowiązywać nowa Ordynacja podatkowa. Zgodnie z nią czynności kontrolne będą prowadzone, podobnie, jak jest to teraz, w obecności kontrolowanego, reprezentanta kontrolowanego lub jego pełnomocnika, chyba że sam zrezygnuje z tego prawa, składając oświadczenie na piśmie. Księgi będą udostępniane w siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania. Co jeszcze się zmieni?
- Data: 23.09.2019