
Ochrona przed zakażeniami - co powinna zawierać procedura
Kierownicy podmiotów leczniczych i inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych mają obowiązek podejmować działania zapobiegające szerzeniu się zakażeń oraz chorób zakaźnych, których realizację należy dokumentować. Sprawdź, jak opracować tę procedurę zwalczania i zapobiegania zakażeniom.
- Data: 18.12.2019

Jak dezynfekować powierzchnie w placówce medycznej
Sprzątanie to zabieg higieniczny, który prowadzi do usunięcia z powierzchni zanieczyszczeń wraz ze znajdującymi się w nich drobnoustrojami. Utrzymywanie czystości zapobiega szerzeniu się zakażeń szpitalnych. Jak zorganizować proces sprzątania, aby był zgodny z zasadami ustalonymi i zapisanymi przez pielęgniarkę epidemiologiczną placówki?
- Data: 21.11.2019

Jak określić zadania epidemiologa w regulaminie organizacyjnym
Główne zadania epidemiologa szpitalnego to nadzór nad procedurami zapewniającymi ochronę przed zakażeniami szpitalnymi i nadzór nad pacjentami z zakażeniami szpitalnymi, a także prowadzenie rejestru tych zakażeń. Jak je opisać w regulaminie placówki?
- Data: 21.11.2019

Nadzór nad sanepidem będzie sprawniejszy
Od 1 marca 2020 r. zwiększy się rola koordynacyjno-nadzorcza Głównego Inspektora Sanitarnego, który kierując Państwową Inspekcją Sanitarną, będzie mógł wydawać jej organom polecenia dotyczące podjęcia czynności kontrolnych. Co jeszcze wynika z projektu nowelizacji?
- Data: 09.12.2019

Jak określić wymagania dla sprzętu medycznego, aby zmniejszyć ryzyko błędu
Wykorzystywanie sprzętu medycznego niesie za sobą nie tylko możliwości lecznicze, lecz także określone ryzyko dla pacjenta i obsługi medycznej. Jak zatem określić wymagania dotyczące parametrów technicznych aparatury medycznej, aby nie narazić się na kontrole.
- Data: 20.11.2019

Jak zapewnić ochronę radiologiczną, aby nie płacić wysokich kar
Placówki medyczne wykorzystujące promieniowanie jonizujące muszą wdrożyć program ochrony radiologicznej. Za jego przestrzeganie odpowiada kierownik jednostki organizacyjnej. Przypominamy, co musi zrobić krok po kroku, co pomoże uniknąć placówce kary finansowej.
- Data: 18.11.2019

Ile wynoszą kary za niewłaściwe gospodarowanie odpadami
Kara za zbieranie odpadów lub przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia może wynieść aż 1 mln zł. Jeżeli jest wymierzana po raz drugi i kolejny, stanowi dwukrotność kary podstawowej. Dowiedz się, jak obecnie kształtuje się wysokość kar.
- Data: 01.04.2019

Jakie masz uprawienia w trakcie i po kontroli sanepidu
To, czy placówki medyczne spełniają wymagania dotyczące warunków ogólnoprzestrzennych, sanitarnych i instalacyjnych, może być przedmiotem kontroli sanepidu. Poznaj swoje uprawnienia, m.in. te dotyczące możliwości wniesienia odwołania, z razie kontroli tej instytucji.
- Data: 20.03.2019

Co Ci grozi za niewłaściwe gospodarowanie odpadami
Działalność placówek medycznych powoduje powstawanie odpadów, dlatego musisz planować i prowadzić działania w taki sposób, by – tam, gdzie to możliwe - zapobiegać powstawaniu odpadów, ograniczać ich ilość i negatywne oddziaływanie na ludzi oraz środowisko. Sprawdź, jak nie narazić się na sankcje karne ze strony służb sanitarnych w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z odpadami.
- Data: 01.03.2019